Wenecja

Ocena:

5/5 | 3 głosów

Miasto we Włoszech, położone na 118 małych wyspach połączonych mostami i kanałami, uważane za jedno z najpiękniejszych i najromantyczniejszych miast na świecie.

Jaka jest Wenecja? Na pewno męcząca, przeludniona i finansowo kosztowna.

Nie jest to miejsce w którym mógłbyś się zrelaksować i wypocząć, jak w Lucce, Weronie czy nawet w Bergamo.

Pamiętajcie jednak że piszę to z pozycji człowieka, który przybył tam promem z Chorwacji i zawinął się po kilku godzinach. Nie znam wszystkich zakątków na weneckiej lagunie.

Na plus Wenecji zaliczam kompletny brak smrodu, przed którym ostrzegali mnie znajomi, choć nie wiem czy to zasługa dobrze wykorzystanych pieniędzy, które są pompowano w miasto na lagunie, czy może zapach jest zjawiskiem sezonowym, które zostało mi oszczędzone.

Na Placu Św. Marka ceny w restauracjach są wysokie ale już w jego pobliżu można znaleźć dwie restauracje gdzie relatywnie niedrogo zjesz to co ci podadzą. Bez menu i jakiegokolwiek wyboru. Podają to co aktualnie mają na kuchni. Jak w barze dla robotników portowych w Livorno: dobra domowa kuchnia w rozsądnej cenie.

Wenecja jest znana z takich zabytków jak Plac Świętego Marka, Katedra św. Marka, Pałac Dożów, most Rialto, kanał Grande oraz wiele innych pięknych budynków i zabytków. W Wenecji można również zobaczyć wiele dzieł sztuki, takich jak obrazy Tycjana czy Tintoretta.

Miasto słynie również z karnawału weneckiego, który odbywa się co roku w lutym lub marcu i przyciąga rzesze turystów z całego świata. Podczas karnawału mieszkańcy i turyści noszą kolorowe maski i stroje, tańczą i bawią się na ulicach miasta.

Wenecja jest również znana z romantycznych przejażdżek gondolami po kanałach, które są jednym z najbardziej charakterystycznych widoków miasta. Poza tym, w Wenecji można skosztować wspaniałych włoskich potraw i specjałów, takich jak spaghetti alla vongole, risotto z krewetkami czy tiramisu.

Pałac Dożów

Znany również jako Palazzo Ducale, to jeden z najważniejszych zabytków w Wenecji. Pełnił funkcję rezydencji dożów - najwyższych urzędników Republiki Weneckiej.

Pałac Dożów jest przykładem gotyckiej architektury weneckiej. Charakteryzuje się bogatą dekoracją fasady, pięknymi oknami i detalami architektonicznymi. Wnętrza pałacu również są ozdobione dziełami sztuki, freskami i innymi elementami artystycznymi.

W kompleksie pałacowym znajduje się również słynny Most Westchnień, który łączy pałac z więzieniem. Nazwa mostu pochodzi od westchnień więźniów, którzy mijając go, po raz ostatni oglądali piękną Wenecję.

Obecnie Pałac Dożów pełni funkcję muzeum, które prezentuje bogatą historię Wenecji. Można tu zobaczyć dzieła sztuki, bogate kolekcje sztuki weneckiej, jak również eksponaty związane z historią Republiki Weneckiej.

Ponte di Rialto

Pierwszy most na tym miejscu został zbudowany w 1181 roku, ale był to most drewniany. Obecna konstrukcja kamienna została ukończona w 1591 roku i jest dziełem architekta Antonio da Ponte. Most ten zastąpił wcześniejszy most drewniany, który wielokrotnie ulegał zniszczeniu w wyniku pożarów.

Most pełni również funkcję ważnej trasy komunikacyjnej, łącząc dzielnice San Polo i San Marco. To jedno z niewielu miejsc, gdzie można przejść z jednej strony Wielkiego Kanału na drugą pieszo.

Most jest słynny ze swoich sklepików, które rozmieszczone są po obu jego stronach. Tradycja handlu na moście sięga czasów, gdy była to główna arteria handlowa w mieście. Dziś można tu kupić różnorodne pamiątki, biżuterię, a także lokalne produkty.

Bazylika św. Marka w Wenecji

Jedno z najważniejszych dzieł architektury bizantyjskiej na świecie. Pierwsza bazylika na miejscu obecnej została wzniesiona w IX wieku, aby przechować relikwie św. Marka, które przyniesiono z Aleksandrii. Jednak obecna struktura powstała w latach 1063-1093 i została wielokrotnie rozbudowywana i ozdabiana w kolejnych wiekach.

Bazylika św. Marka to połączenie stylów bizantyjskiego, romańskiego i gotyckiego. Jej fasada jest bogato zdobiona mozaikami, reliefami i kolumnami. Charakterystycznym elementem jest także wielki łuk triumfalny z czterema końmi w brązie na szczycie, które pochodzą z Bizancjum.

W bazylice znajduje się Skarbiec św. Marka (Tesorero di San Marco), w którym przechowywane są cenne relikwie, złote i srebrne przedmioty liturgiczne oraz klejnoty. Jest to jedno z najbogatszych skarbów sakralnych na świecie.

Bazylika posiada również imponującą kopułę, która jest jednym z charakterystycznych elementów panoramy Wenecji. Kopuła jest zwieńczona złotym krzyżem i kulką, zwanych "Crociera".

Plac Świętego Marka

Serce miasta, miejsce wielu wydarzeń historycznych i kulturalnych.

Plac św. Marka jest otoczony przez imponujące budynki, takie jak Bazylika św. Marka, Katedra św. Marka (Campanile), Pałac Dożów (Doge's Palace) oraz Prokuracja Vecchia i Prokuracja Nuova. Wszystkie te budynki tworzą niepowtarzalny zespół architektoniczny.

Na placu znajduje się imponująca dzwonnica, Campanile, który stanowi punkt widokowy na panoramę Wenecji. Obecna dzwonnica to rekonstrukcja pierwotnej wieży, która zawaliła się w 1902 roku.

Plac św. Marka prowadzi do Wielkiego Kanału, a jego skraj wschodni ogranicza nabrzeże, z którego można podziwiać przybywające i odchodzące łodzie.

Kanły weneckie i Canal Grande

Główna arteria wodna Wenecji. Canal Grande ma długość około 3,8 kilometra. Przecina centralne obszary Wenecji, tworząc literę S. Jest to największy z kanałów weneckich, mając średnią szerokość około 30-70 metrów.

Przez Canal Grande prowadzi kilka mostów, z których najbardziej znane to Rialto i Akademicki. Most Rialto jest jednym z najstarszych i najbardziej znanym mostem w Wenecji, stanowiącym historyczne centrum handlowe miasta.

Transport odbywa się za pomocą łodzi: Gondole, vaporetto (wodny autobus) i taxi wodne.

Kościół San Giorgio Maggiore w Wenecji

Bazylika, zaprojektowana przez Andreę Palladio, na wyspie San Giorgio Maggiore w Wenecji, część klasztoru o tej samej nazwie. 
Dzwonnica o wysokość 75 m, została zaprojektowana przez architekta z Somasco Benedetto Buratti i pochodzi z 1791 roku.
W marcu 1900 roku papież Leon XIII podniósł ją do rangi bazyliki mniejszej także dla upamiętnienia obchodzonej w tym kościele setnej rocznicy koronacji papieża Piusa VII.

Santa Maria della Salute

W 1630 roku Wenecję doświadczyła niezwykle niszczycielska epidemia zarazy. Jako wotum za wybawienie miasta od zarazy, Republika Wenecka ślubowała wybudowanie i poświęcenie kościoła Matki Bożej Uzdrawiającej. Kościół zaprojektował w modnym wówczas stylu barokowym Baldassare Longhena.
Salute to rozległa, ośmiokątna budowla z dwiema kopułami i parą malowniczych dzwonnic z tyłu. Zbudowany na platformie wykonanej z 1 000 000 drewnianych pali, jest zbudowany z istryjskiego kamienia i cegły pokrytej pyłem marmurowym.

Kościół San Moisè

Zbudowany początkowo w VII wieku. Jest poświęcony Mojżeszowi, ponieważ podobnie jak Bizantyjczycy, Wenecjanie często uważali proroków Starego Testamentu za kanonizowanych świętych.Oddaje także cześć Moisè Venierowi , arystokracie, który sfinansował odbudowę w IX wieku.
Misterna barokowa fasada z 1668 roku jest bogato zdobiona rzeźbami. Niektóre z jego rzeźb są powszechnie przypisywane niemieckiemu artyście Heinrichowi Meyringowi. Projekt architektoniczny przypisuje się Alessandro Tremignonowi, a patronatem jest Vincenzo Fini, którego popiersie znajduje się nad drzwiami wejściowymi.

Wieża zegarowa - Torre dell`Orologio

Wczesnorenesansowy budynek położony po północnej stronie Piazza San Marco, przy wejściu do Mercerii. Składa się z wieży, w której znajduje się zegar, oraz niższych budynków po obu stronach. Przylega do wschodniego krańca Procuratie Vecchie. Zarówno wieża, jak i zegar pochodzą z ostatniej dekady XV wieku, chociaż mechanizm zegara uległ w późniejszym czasie znacznym zmianom. Umieszczono go w miejscu, w którym zegar był widoczny z wód laguny.

Dzwonnica św. Marka w Wenecji

Campanile di San Marco - dzwonnica Bazyliki Świętego Marka. Obecna dzwonnica to rekonstrukcja ukończona w 1912 roku, poprzednia wieża zawaliła się w 1902 roku Mająca 99 m wysokości, jest najwyższą budowlą w Wenecji.

Kościół San Stae

Kościół Świętego Eustachiusza, założony na początku XI wieku i przebudowany w XVII wieku, z główną fasadą skierowaną na Canale Grande.

Kościół San Geremia

Kościół wzniesiony w XI wieku, a później kilkakrotnie przebudowywany. W 1206 roku wspomina się, że miały tu znajdować się szczątki św. Magnusa z Oderzo (zm. 670), który schronił się w tych okolicach przed Longobardami.
Pierwszą przebudowę przeprowadzono za doży Sebastiano Zianiego, a nowy kościół konsekrowano w 1292 roku. Obecny budynek pochodzi z 1753 roku.

Ca` Vendramin Calergi

XV-wieczny pałac położony nad Canal Grande, miejsce śmierci kompozytora Ryszarda Wagnera.
Od 1959 r. jest to zimowa siedziba słynnego Casinò di Venezia.

Palazzo Corner della Ca` Granda

Rezydencja rodziny Corner. Od 1817 roku pałac należący do Cesarstwa Austriackiego, które zainstalowało tu Delegaturę Prowincjalną, a później Porucznika Cesarskiego. 
Po przyłączeniu Venecji do Włoch w 1866 roku pałac został wybrany na siedzibę zarówno prowincji Wenecji, jak i jej prefekta.

Palazzo Garzoni

Pałac w stylu gotyckim położony nad Canal Grande.

Palazzo Papadopoli

Pałac w stylu barokowym położony nad Canal Grande, oddany do użytku w połowie XVI wieku przez rodzinę Coccina.
Dzisiaj to ultraluksusowy hotel prowadzony przez Aman Resorts.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Werona

Werona

Werona to drugie największe miasto w Toskani i jedno z najbogatszych miast północych Włoch.

🤩

👫